Osteoporoza

Nie daj się złamać osteoporozie

Osteoporoza - Dyskretny złodziej kości*

Informujemy naszych Pacjentów o możliwości wykonania testów densytometrycznych (DEXA) i badań biochemicznych w profilaktyce, rozpoznaniu i leczeniu osteoporozy

Densytometria DEXA

osteoporoza

Densytometr rentgenowski INUS D (Econet Germany) analizujący metodą "Pencil beam" służy do badań kości kręgosłupa w części lędźwiowej (projekcja AP), stawów biodrowych (szyjka kości udowej) i kości przedramienia.

Pomiary:

 • kość szyjki udowej, kręgosłup • porównanie szyjki kości udowej • kręgosłup poprzecznie AP
  • europejska baza referencyjna

Testy biochemiczne osteoporozy – badanie krwi:

Pakiet badań diagnozujący ryzyko wystąpienia osteoporozy

 • albuminę - to białko surowicy krwi, które ma wpływ na pH krwi, transportuje hormony, kwasy tłuszczowe, witaminy i lipidy w organizmie, zapobiega tworzeniu się obrzęków,
 • ALP - to enzym uczestniczący w przemianach fosforanów służący w diagnostyce chorób kości,
 • wapń - jest składnikiem kości i zębów, bierze udział w krzepnięciu krwi oraz reguluje pracę hormonów i układu nerwowego,
 • fosfor nieorganiczny (P) - pierwiastek ten reguluje kurczliwość mięśni i gospodarkę kostną,
 • witaminę D3 25 (OH) - wspiera wchłanianie wapnia i fosforu oraz wspomaga kształtowanie się kości i zębów,
 • parathormon (PTH) - wpływa na gospodarkę wapniowo-fosforanową, działając na nerki i układ kostny

Osteoporozę diagnozujemy i leczymy w Sigma-Bi w Poradniach Specjalistycznych: reumatologii, ortopedii, endokrynologicznej AOS NFZ na podstawie skierowania Lekarza POZ lub w systemie komercyjnym.

Co to jest osteoporoza?

Osteoporoza jest patologicznym zredukowaniem masy kości w odniesieniu do normy wieku, płci oraz rasy, prowadzące do nieprawidłowości w obrębie szkieletu. Jest to najczęściej występująca dolegliwość dotycząca kości, która występuje zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.

Choroba zajmuje kręgi kręgosłupa, zwłaszcza w okolicy odcinków:

 • piersiowo-lędźwiowego,
 • szyjki kości udowej,
 • żeber,
 • obwodowej części (w pobliżu nadgarstka) kości promieniowej

Dlatego właśnie w osteoporozie to kości najczęściej ulegają złamaniom.

Objawy osteoporozy

Objawy osteoporozy zależne są od liczby i obszaru zrzeszotnienia kości lub złamań. Złamanie przedniej krawędzi kręgu może przebiegać bezobjawowo, chory nie uskarża się wówczas na ból, lub skąpoobjawowo w postaci dyskomfortu przy staniu lub siadaniu. Częściej początek osteoporozy objawia się ostrym bólem, pojawiającym się nagle, niespodziewanie, nawet przy wykonywaniu codziennego lekkiego wysiłku. Ruchy kręgosłupa są bardzo ograniczone, a ból wzmaga się przy kaszlu czy kichaniu. Chory potrafi dokładnie zlokalizować miejsce bólu. Złamaniom często towarzyszy brak apetytu oraz wzdęcia brzucha. Spożywanie pokarmów daje uczucie pełności w nadbrzuszu i nasila ból w miejscu złamania.

Czynniki ryzyka wystąpienia osteoporozy

   nałóg papierosowy,

   alkohol,

   dieta z małą ilością wit. D3,

   mało ruchu,

   niewystarczająca ekspozycja na słońcu.

Osteoporoza pierwotna: związana jest ze starzeniem się układu szkieletowego. W grupie pacjentów, u których najczęściej występuje ten rodzaj osteoporozy możemy wyróżnić: kobiety po menopauzie oraz mężczyzn w sędziwym wieku. Kości wraz z wiekiem tracą swoją gęstość mineralną, co jest naturalną konsekwencją starzenia się. Proces ten rozpoczyna się już około 40.roku życia (kobiety) i 45. roku życia (mężczyźni).

Jeżeli jesteś w tym wieku lub więcej posiadasz czynniki ryzyka, ustawicznie bolą Twoje plecy, krzyże, biodra, nadgarstki rano i wieczorem pomyśl – to może osteoporoza.

Zgłoś się na badanie densytometryczne !!

wdowi garb

Ryc. Osteoproza – „wdowi garb”

Osteoporoza wtórna: spowodowana jest przyjmowaniem pewnych leków lub różnymi chorobami. Osteoporoza wtórna dotyka pacjentów w każdym wieku, a wśród jej przyczyn wyróżniamy:
cukrzycę, POChP, nadczynność tarczycy/przytarczyc lub przedwczesny okres przekwitania. Również dolegliwości układu pokarmowego, którym towarzyszy zaburzenia wchłaniania czy choroby reumatyczne wpływają na powstawanie osteoporozy.

Leki wpływające na rozwój osteoporozy: heparyna, leki przeciwpadaczkowe, glikokortykosteroidy.

Jeżeli chorujesz na: cukrzycę, obturację płucną, astmę, choroby reumatyczne, zaburzenia tarczycy, przechodzisz menopauzę pobierasz leki: steroidy, przeciwzakrzepowe, przeciwpadaczkowe, niesterydowe p. zapalne - zgłoś się do diagnostyki osteoporozy.

Czym grozi osteoporoza ?

Przewlekły i postępujący przebieg osteoporozy nie daje charakterystycznych objawów. Postępujący ubytek masy kostnej prowadzi do osłabienie struktury kości skutkując wystąpieniem złamań niskoenergetycznych.

zlamania

Ryc. Najczęstsze złamania osteoporotyczne i ich przyczyna – gorsza jakość tkanki kostnej

bad histopa

Ryc. Osteoporoza obraz Rtg , złamania i badanie histopatologiczne

zlamanie szyjki udowej

Ryc. Złamanie szyjki kości udowej

Złamania kości w sposób istotny obniżają jakość życia pacjentów i przyczyniają się na skutek unieruchomienia do rozwoju powikłań wielu narządów. Osteoporoza powoduje zwiększaną śmiertelność chorych.

I tak na przykład w wyniku doznanego złamania szyjki kości udowej w ciągu roku umiera co piąta osoba, natomiast połowa nie odzyskuje sprawności sprzed urazu (złamanie to dotyczy ok. 12% starszych osób). Natomiast po złamaniu trzonu kręgowego, które często pozostaje nierozpoznane, co piąta osoba umiera w ciągu 5 lat.

Obniżenie sprawności, utrata całkowitej możliwości poruszania się stanowi dla najbliższej rodziny chorego znaczne obciążenie opiekuńcze, organizacyjne i finansowe.

Opracowano na podstawie:

*Tadeusz Niedźwiedzki Modonet ,

Researchers discover a new form of hereditary osteoporosis. Genetics Mecical Press